Belgilangan vazifalar ijrosi amalda
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 13-dekabr kuni Toshkent shahrining Uchtepa tumaniga tashrifi davomida oʻtkazilgan yigʻilish bayoniga muvofiq, hududiy Milliy gvardiya, Maktabgacha va maktab taʼlimi boshqarmalari, shahar-tuman Bolalarni himoya qilish shoʻbalari hamda tegishli davlat organlari xodimlari hamkorligida samarali ishlar olib borilmoqda.
Mazkur yigʻilishda noturar va yashash uchun moʻljallanmagan, shuningdek, belgilangan sanitariya normalari, qoidalari va gigiyena normativlari, yongʻinga qarshi va texnik talablarga javob bermaydigan joylarda yashayotgan Mehribonlik uylari, Bolalar shaharchalari va "SOS – Oʻzbekiston bolalar mahallalari" uyushmasining bolalar mahallalarida tarbiyalangan 30 yoshgacha boʻlgan sobiq bitiruvchilari toʻgʻrisida maʼlumotlar shakllantirilishi belgilab berilgan edi.
Shunga asosan, Buxoro viloyatida ham Milliy gvardiya hamda hamkorlikdagi davlat tashkilotlari tomonidan oʻrganish ishlari olib borildi.
Oʻrganishlar davomida bugungi kunga qadar belgilangan talablarga javob bermaydigan sharoitlarda yashovchi 8 nafar sobiq tarbiyalanuvchi aniqlandi. Har bir maʼlumot boʻyicha hujjatlar rasmiylashtirilib, mavjud muammolarni hal etish borasida chora-tadbirlar olib borilmoqda

Практическое исполнение поручений главы государства
Во исполнение пункта 25 протокола совещания, состоявшегося под председательством Президента Республики Узбекистан 13 декабря 2022 года в ходе посещения Учтепинского района города Ташкента, Управление Национальной гвардии по Бухарской области совместно с работниками сферы дошкольного и школьного образования, секторов по защите детей и представителями других заинтересованных министерств, ведомств и организаций изучают бытовые условия, в которых проживают бывшие выпускники учебно-воспитательных учреждений, не достигшие 30 лет. Выявляются и вносятся в специальный реестр молодые люди, которые вынуждены жить в помещениях, не предназначенных для жилья, в домах и квартирах, где условия не отвечают санитарно-гигиеническим нормам и требованиям пожарной безопасности, отсутствуют ремонт и элементарные условия.
На сегодня выявлено 8 бывших воспитанников, которые проживают в условиях, не отвечающих указанным требованиям. Каждый факт детально задокументирован. Будет составлен план решения проблем. Работа в данном направлении продолжается.