Bugun Marg‘ilon shahridagi Hunarmandlar markazida viloyat hokimligi hamda Milliy gvardiya viloyat bo‘yicha boshqarmasi tashabbusi bilan “Xon atlas” festivali o‘tkazildi.
Festivaldan ko‘zlangan asosiy maqsad milliy liboslarimizda xalqimizning asrlarga tutash bo‘lgan o‘tmishi, urf-odati va an'analari, didi, estetik qarashlari, o‘ziga xos xususiyatlari mujassamligini namoyish etishdan iborat bo‘ldi. Zotan, Xon atlas – eng yorqin ranglar tabiat jilosi, gullar tasvirini o‘zida mujassam etgan o‘zbek milliy matosi hisoblanadi. Mazkur matoni qadimda faqat xonlar kiygani uchun ham xon atlas nomi bilan atalgan.
Mazkur festivalni Milliy gvardiya markaziy devoni Xotin-qizlar jamoatchilik kengashi a'zosi, polkovnik Dilorom Xudoyberganova ochib berdi.
Ta’kidlash joizki, tadbirda viloyatdagi Oilaviy bolalar uyi qizlari ham mehmon sifatida ishtirok etishdi.
Chinakam go‘zallik va milliy kolorit uyg‘unlashgan ko‘rgazmada dizaynerlar tomonidan tikilgan va ularning ijod mahsullaridan iborat bo‘lgan turli xil kiyimlar barchaning e'tiborini tortdi.
Tadbir yakunida tashkilotchilarga minnatdorlik ramzi sifatida tashakkurnoma hamda esdalik sovg‘alari topshirildi.

Девочки из семейного дома побывали на фестивале «Хан-атлас»
Национальные наряды из хан-атласа поразили воображение девочек из семейного дома и всех гостей фестиваля, проходившего в Центре ремесленников г. Маргилана и организованного по инициативе хокимията, Управления Национальной гвардии по Ферганской области, а также при участии управлений культуры и по делам женщин и семьи области.
Главной целью фестиваля было показать обычаи и традиции, эстетические взгляды и уникальные черты нашего народа, отразившихся национальных костюмах. По сути, хан-атлас – это национальная узбекская ткань, в которой воплощены самые яркие краски, природный блеск и многообразие цветовой палитры. Эту ткань называли ханским атласом, потому что в древности ее носили только ханы.
Открыла фестиваль приветственной речью заместитель председателя Общественного совета женщин Национальной гвардии полковник Дилором Худойберганова. который проводился совместно с областным управлением семьи и женщин, областным управлением культуры и мэрией города Маргилан.
На выставке, сочетающей в себе истинную красоту и национальный колорит, всеобщее внимание привлекла разнообразная одежда, созданная дизайнерами.
В завершение мероприятия в знак благодарности организаторам были вручены благодарственные письмо и памятные подарки.