BOLALAR HUQUQLARINI HIMOYA QILISH SOHASIDAGI XALQARO HAMKORLIK
Davlatimiz rahbarining joriy yil 9 avgustdagi «Etim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni tarbiyalashning tubdan yangilangan tizimini joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi 5215-son Qarori talablarini sifatli va samarali amalga oshirish maqsadida, O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi qo‘mondoni, general-mayor R.Djurayev va YUNISEFning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari M.Mamedzoda o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda YUNISEFning “Bolalarni himoya qilish” dasturi rahbari Antoniya Lyudeke, dastur maslahatchisi Safinas Axayeva, Milliy gvardiya qo‘mondonining yoshlar bilan ishlash masalalari bo‘yicha o‘rinbosari, polkovnik S.Mamayusupov va tizimning masʼul rahbar xodimlari ishtirok etishdi.
Suhbat davomida yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarning huquq va manfaatlarini himoya qilishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
YUNICEFning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari mamlakatda Mehribonlik uylarini deinstitutsionalizatsiya qilishga qaratilgan islohotlarni, ayniqsa, bolani qarindoshlari oilasida tarbiyalash muhimligini yuqori baholadi.
Shu bilan bir qatorda, M.Mamedzoda Milliy gvardiya harbiy xizmatchilariga turar-joy muassasalarida bolalarni reintegratsiya qilish bo‘yicha uslubiy qo‘llanmalar ishlab chiqish va xalqaro standartlarga muvofiq o‘quv mashg‘ulotlarini tashkil etish, shuningdek, oilalar tarbiyasiga topshirilgan bolalarni monitoring qilishda har tomonlama yordam ko‘rsatishga tayyorligini bildirdi.

Международное сотрудничество в области защиты прав детей
В целях качественного и эффективного исполнения положений Постановления Президента Республики Узбекистан от 9 августа 2021 года «О мерах по внедрению кардинально обновленной системы воспитания детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей» командующий Национальной гвардией Республики Узбекистан генерал-майор Рустам Джураев провел встречу с главой Представительства Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) в Узбекистане Муниром Мамедзаде.
Во встрече приняли участие специалист по защите детей ЮНИСЕФ в Узбекистане Антониа Людеке, Советник по защите детей Сафинас Ахаева, заместитель командующего Национальной гвардией по работе с молодежью полковник Сарвар Мамаюсупов и другие ответственные сотрудники.
В ходе встречи стороны обсудили актуальные вопросы защиты прав и интересов детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей.
Глава представительства ЮНИСЕФ в Узбекистане высоко оценил важность реформ, направленных на деинституционализацию детских домов в стране, особенно в плане воспитания детей у родственников.
Кроме того, Мамедзаде выразил готовность оказывать всестороннюю помощь военнослужащим Национальной гвардии в разработке рекомендаций по реинтеграции детей в интернатные учреждения и организации обучения в соответствии с международными стандартами, а также в мониторинге детей, закрепленных в семьях.