Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Yetim va ota-ona qaramogʻidan mahrum boʻlgan bolalarni har tomonlama qoʻllab-quvvatlashga qaratilgan “Mehr daftari” tizimini joriy etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida” 2022-yil 17-yanvardagi 26-sonli qaroriga muvofiq tizimga kiritilgan bolalarga tuman hokimligi tomonidan eʼtibor koʻrsatilmoqda. Bunday bolalar muammosi va qiziqishlarini hal etish maqsadida “Yoʻl xaritasi” ishlab chiqilgan boʻlib, ushbu “Yoʻl xarita” si doirasida aniq chora-tadbirlar va amaliy ishlar rejasi ham ijroga yoʻnaltirilgan.
Bunday bolalarning soni 1-sektor hududida 5 tani tashkil etadi. Sektor hududida boʻlgan tuman hokimi S.Sayidmusayev tuman hokim oʻrinbosari I.Abdumajidov, tuman hokimligi bolalarni himoya qilish shoʻbasi mudiri O.Egamberdiyevlar bilan birgalikda ushbu bolajonlar istiqomat qiladigan xonadonlarga tashrif buyurib, mahalla mutasaddilari ishtirokida ularning holidan xabar oldilar.
Bolajonlarga “Mehr daftari” jamgʻarmasidan tikuv mashinkalari hamda noutbuklar sovgʻa qilindi. Albatta, bunday eʼtibordan mamnun va masrur boʻlgan oʻgʻil-qizlar ham oʻz navbatida, samimiy soʻzlari ila minnatdorchilik bildirdilar.
Maʼlumot uchun: tuman miqyosida bolalar soni 8 nafarni tashkil etadi. Ularga dasturlash tizimini oʻrgatish maqsadida noutbuklar va tikuv mashinalarini sotib olishga tuman hokimligidan 44 million soʻm miqdorida mablagʻ yoʻnaltirildi.

Об исполнении пожеланий детей, включенных в «Мехр дафтари»
В соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 17 января 2021 г. за № 26 «О мерах по внедрению системы «Мехр дафтари», направленной на всестороннюю поддержку детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей» детям, включенным в электронную платформу «Мехр дафтари», уделяется пристальное внимание. Для решения проблем и интересов таких детей была разработана «Дорожная карта», в рамках которой были определены конкретные мероприятия и план практической работы.
Количество детей, включенных в электронную платформу из числа проживающих на территории 1-го сектора по социально-экономическому развитию района, составляет 5 человек. На днях хоким района Саидбахром Саидмусаев, его заместитель Илхомжон Абдумаджидов, начальник сектора по защите детей Отабек Эгамбердиевлар посетили дома, где проживают эти дети, и выяснили, какие проблемы испытывают ребята, в чем нуждаются.
В итоге этим ребятам подарили швейные машинки, ноутбуки. Представители хокимията уверены, что теперь у детей есть возможность развивать таланты, учиться, осваивать профессии.
Общественные активисты, принявшие участие в церемонии вручения подарков, также пожелали ребятам успехов в учебе. Для того, чтобы всегда быть в курсе состояния девочек, представителям сектора по защите детей районной администрации и Управления Национальной гвардии по Ферганской области даны необходимые поручения.
Для справки: всего в районе 8 детей, включенных в «Мехр дафтари». Всем им от районной администрации было выделено 44 миллиона сумов на покупку ноутбуков и швейных машин с целью обучения системе программирования.