“Mehr daftari”: mintaqalarda bolalarning istaklarini amalga oshirishning tartib va tamoyillarini o‘rganish bo‘yicha seminarlar davom etmoqda
5.10.2023 2322
Ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni “Mehr daftari” elektron platformasiga qo‘shish tartib va tamoyillarini o‘rganishga bag‘ishlangan navbatdagi o‘quv seminari Toshkent viloyatida bo‘lib o‘tdi.
Eslatib o‘tamiz, ushbu seminar Vazirlar Mahkamasining 2022 yil 17 yanvar kunidagi 26 son “Yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan «mehr daftari» tizimini joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori hamda Milliy gvardiya qo‘mondonining bolalarni himoya qilish sektori mutaxassislari, hokimlik idoralari va boshqa manfaatdor tuzilmalarga tegishli buyrug‘i asosida o‘tkazilmoqda.
Tadbirda hisobotlar bilan Milliy gvardiya Toshkent viloyati bo‘yicha boshqarmasi boshlig‘i podpolkovnik F. Abdullayev, Toshkent viloyati Bolalarni himoya qilish bo‘yicha sektori boshlig‘i N. Dehqonova hamda Jamoat xavfsizligi universiteti yoshlarni maʼnaviy-maʼrifiy tarbiyalash va yoshlar bilan ijtimoiy ishlash kafedrasi professori pedagogika fanlari doktori Sh. Akramova ishtirok etdi.
Seminar ishtirokchilariga «mehr daftari» tizimini joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori mazmun mohiyati batafsil tushuntirildi. Asosiy eʼtibor bolalarni “Mehr daftari” bazasiga kiritib undan chiqarish tartib va tamoyillariga qaratildi. Tizimdan ko‘zlangan maqsad bolalarning orzu va intilishlarini ro‘yobga chiqarish, ijtimoiylashuviga ko‘maklashish, ularni o‘z tarbiyasiga olgan oilalarni rag‘batlantirishdan iborat ekani taʼkidlandi. Seminar ishtirokchilari ota-onalar va boshqa qonuniy vakillarning bola tarbiyasidan mahrum bo‘lish sabablarini o‘rganish usullari hamda aniqlangan muammolarni bartaraf etish va oldini olish bo‘yicha chora-tadbirlar kompleksi to‘g‘risidagi maʼruzani ham tinglashdi. Shuningdek, joriy yilning sentyabr oyidan boshlab oilaviy bolalar uylari faoliyati hamda “Mehr daftari” jamg‘armasi mablag‘larining maqsadli sarflanishi yuzasidan deputatlik nazorati o‘rnatilishi taʼkidlandi.

«Мехр дафтари»: в регионах продолжаются учебные семинары по изучению порядка и принципов исполнения пожеланий детей
5.10.2023 2325
Очередной учебный семинар по изучению порядка и принципов включения в электронную платформу «Мехр дафтари» детей, оставшихся без попечения родителей, прошел в Ташкентской области.
Напомним, что данный семинар проводится во исполнение Постановления Кабинета Министров за № 26 от 17 января 2022 г. «О мерах по внедрению системы «Мехр дафтари», направленной на всестороннюю поддержку детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей» и соответствующего приказа командующего Национальной гвардией для специалистов секторов по защите детей органов хокимията и других заинтересованных структур.
В мероприятии участвовали и выступили с докладами начальник управления Национальной гвардии по Ташкентской области подполковник Ф. Абдуллаев, главный специалист сектора по защите детей Ташкентской области Н. Дехконова, а также профессор кафедры духовно-просветительского воспитания и социальной работы с молодежью Университета общественной безопасности, доктор педагогических наук Ш. Акрамова.
Участникам семинара детально разъяснялись положения Постановления Кабинета Министров от 17 февраля 2022 г. Особое внимание обращалось на порядок и принципы внесения ребенка в электронную платформу «Мехр дафтари» и исключения из нее. Подчеркивалось, что цель системы – реализация мечтаний и стремлений детей, помощь в социализации, поощрения семей, взявших их под опеку. Участники семинара прослушали также доклад о методах изучения причин лишения родителей и других законных представителей опеки над детьми и комплексе мероприятий по устранению и предупреждению выявленных проблем. Отмечалось, что с сентября текущего года за деятельностью семейных детских домов и целевого расходования средств фонда «Мехр дафтари» установлен депутатский контроль.