Yangi o‘quv yili arafasida Milliy gvardiya vakillari oilaviy uylarga tashrif buyurib, bolalarning maktabga tayyorligi hamda ularning o‘qishi va dam olishi uchun yaratilgan sharoitlarni o‘rganishdi. Xususan, Milliy gvardiya Markaziy devoni Yoshlar va bolalar muassasalari bilan ishlash boshqarmasi boshlig‘i polkovnik A. Pirmatov boshchiligidagi ishchi guruh Toshkent shahar Uchtepa tumani Nayman mahallasida istiqomat qiluvchi 7 ta oilaviy uylarga tashrif buyurishdi.
Ota-onalar va bolalar bilan uchrashuvda barcha kerakli buyumlar, maktab uchun usti-bosh va oyoq kiyimlar hamda kuz mavsumi uchun sport formasi, kompyuterlar va internetga kirish uchun sharoitlar mavjudligi ko‘zdan kechirildi. Birinchi sinfga boradigan bolalarga alohida eʼtibor qaratilib, tarbiyalanuvchilarning axloqiy va ruhiy holati, uydagi vaziyat, yozgi taʼtilni qanday o‘tkazganligi, o‘quv yiliga tayyorgarligi borasida suhbatlar olib borildi.
Maʼsullar tashrif davomida tibbiy ko‘riklarning o‘z vaqtida tashkil etlayotgani va shifokorlarning ko‘rsatmalariga rioya qilish holatini ham o‘rganishdi. Bundan tashqari, hokimlarning oilaviy uy tashkil etish to‘g‘risidagi qarorlari, farzand asrab oluvchi ota-onalar kurslarini tamomlaganlik va malaka oshirish kurslarini davom ettirganlik to‘g‘risidagi sertifikatlar kabi hujjatlar mavjudligi ko‘rib chiqildi.
Ishchi guruh tomonidan har bir murojaat diqqat bilan tinglanib, ularning bir qismi joyida hal qilindi, qolganlari bo‘yicha mutasaddi tashkilotlar bilan hamkorlikda ijrosi qisqa fursatda taʼminlanadigan bo‘ldi. Ota-onalarga o‘zlari qiziqtirgan mavjud masalalar bo‘yicha kerakli tushunchalar va maslahatlar berildi.

Представители Национальной гвардии не оставляют семейные дома без внимания
В преддверии нового учебного года представители Национальной гвардии посещают семейные дома, чтобы проверить готовность детей к школе, а также условия, созданные для их полноценной учебы и отдыха. Так, группа представителей Центрального аппарата Национальной гвардии во главе с начальником Управления по работе с детьми полковником А. Пирматовым побывала в семейных домах в махалле Найман в Учтепинском районе г. Ташкента, где проживают 7 семей.
В ходе встреч с родителями и детьми проверялось наличие канцелярских и других принадлежностей, одежды и обуви для школы и, в целом, для осеннего сезона, спортивной формы, компьютеров и доступа к Интернету. Особое внимание уделялось тем детям, кто идет в первый класс. Из бесед с родителями и детьми представители гвардии узнавали о морально-психологическом состоянии детей, обстановке дома, о том, как провели ребята школьные каникулы, готовы ли они к учебе.
Другая цель посещений заключалась в том, чтобы убедиться, что за детьми установлен надлежащий контроль и уход: родители своевременно водят детей на медосмотр, выполняют предписания медиков. Кроме того, проверялось наличие таких документов, как решения хокимов о создании семейного дома, сертификатов об окончании курсов приемных родителей и дальнейшем прохождении курсов повышения квалификации.
Представители гвардии внимательно выслушали каждое обращение, ряд из которых был решен на месте, по остальным даны поручения ответственным лицам. Родителей проконсультировали по интересующим вопросам.