Milliy gvardiya Xorazm viloyati bo‘yicha boshqarmasi inspektor-psixologlari 27-maktabning 8 va 9-sinf o‘quvchilari Alisher, Bexruz shuningdek, 31-maktabning 9-sinf o‘quvchi qizi Ug‘iljon hamda 7-maktabning 9-sinf o‘quvchisi Norjonlarning yashash xonadonlarida bo‘lishdi.
Yangiariq tumanida istiqomat qiluvchi ushbu yoshlar salomatligi tufayli maktabga boraolmasdan, bugunda uyda o‘qitilmoqda. Ularning yashash xonadoniga tashrif buyurgan inspektor-psixologlar o‘g‘il-qizlarning o‘zini qanday his qilayotgani, mashg‘ulotlar qanday o‘tayotgani, mashg‘ulotlar uchun zarur bo‘lgan o‘quv qurollari va zaruriy extiyojlarga ega ekanligi, misol uchun, tibbiy muassasaga tashrif tashkil etishda yordamga muhtojmi yoki yo‘qligini o‘rganishdi. Bu bolalar haqiqatan ham qo‘llab-quvvatlashga muhtoj, birinchi navbatda psixologik, ularga hayotda doimo o‘z o‘rnini topishini va qobiliyatlarini ro‘yobga chiqara olishiga turtki berish zarur.
Uchrashuvning yana bir muhim jihati o‘smirlar bilan suhbat, qiziqarli kitob va filmlar, sevimli mashg‘ulotlari va orzulari muhokamasi bo‘ldi.
Ko‘pincha yaqinlari bilan hamsuhbat bo‘lgan yigitlar xodimlar bilan gaplashganda, quvonchli lahzalar va tajribalar bilan o‘rtoqlashishdan, kasallik tufayli bora olmagan maktabdagi yangiliklarni so‘rashdan xursand bo‘lishdi.
Albatta inspektor-psixologlar kelgusida ham o‘g‘il-qizlarning o‘z kuchiga bo‘lgan ishonchini oshirishga yordam berish maqsadida suhbatlar, psixologik treninglar o‘tkazishda davom etadi.
Muqaddas Ramazon oyida inspektor-psixologlar bolalarni sovg‘alar – qiziqarli kitoblar va o‘quv adabiyotlari, shirinliklar va mevalar bilan xursand qilishgani esa tahsinga loyiqdir.

В Янгиарыкском районе Хорезмской области сотрудники Национальной гвардии навестили школьников, обучающихся на дому
3.4.2024 2541
Инспекторы-психологи Управления Национальной гвардии по Хорезмской области навестили учащихся школы № 27 восьмиклассника Алишера и девятиклассника Бехруза, а также девочек-девятиклассниц школы № 31 Угилжон и школы № 7 Норжон. Юные жители Янгиарыкского района по причине болезни не могут посещать школу и проходят обучение на дому. Целью визита было узнать, как чувствуют себя мальчики и девочки, как проходит обучение, есть ли все необходимое для занятий, нужна ли помощь, например, в организации посещения медучреждения. Этим детям очень нужны поддержка, прежде всего, психологическая, настрой на то, что в жизни всегда можно найти себя, реализовать способности. И еще важным моментом встречи стала беседа с подростками, обсуждение интересных книг и фильмов, увлечений и мечты. Ребята, у которых круг общения нередко ограничен родственниками, были рады поговорить с гвардейцами, поделиться радостными моментами и переживаниями, расспросить о новостях в школах, куда из-за болезни они не могут ходить.
Это не единичные посещения ребят. Инспекторы-психологи в дальнейшем еще будут навещать ребят для проведения бесед и психологических тренингов, чтобы помочь мальчикам и девочкам вернуть веру в себя, свои силы.
А сейчас, в дни священного месяца Рамазан, инспекторы-психологи порадовали ребят подарками – интересными книгами и учебной литературой, сладостями и фруктами.