Avval xabar berganimizdek, oliy taʼlim muassasalariga o‘qishga kirib mustaqil hayotga qadam qo‘ygan oilaviy bolalar uyi farzandlari va sobiq tarbiyalanuvchilar o‘qib, istiqomat qilayotgan talabalar turar joylarida yaratilgan sharoitlarni o‘rganish maqsadida Milliy gvardiya Markaziy devoni masʼullari joylarga chiqib o‘rganish ishlarini olib bormoqdalar.
Mazkur jarayonlar mobaynida, Muhabbat Xoliqovaning farzandlari tort pishirishdi. Shu tariqa qizaloqlar o‘zining pazandalik mahoratini ko‘rsatish hamda Milliy gvardiyaning g‘amxo‘rligi, mehribonligi uchun minnatdorchilik bildirish istagini ro‘yobga chiqarishdi.
Ushbu xonadon muhiti o‘zgacha iliq munosabat va samimiy mehrga bezangan. Xoliqova Muhabbatning oila aʼzolariga aylangan qizaloqlar va Sardorning taʼkidlashicha barchasi onasining eʼtiboridan boshlangan. Muhabbat Shodiyevnani bolalar Termiz shahar 12- son Mehribonlik uyidanoq ona deb chaqirishni boshlashgan, u yerda Muhabbat Shodiyevna tarbiyachi bo‘lib ishlagan. Shu sabab tashkil qilingan oilaviy bolalar uyiga moslashish bolalarda oson kechdi. Bolalar tarbiyasi va ularga bergan mehri uchun M. Xoliqova ko‘krak nishoni va faxriy yorliq bilan taqdirlandi. “Bolalarim mening omadim”, - deya 4 nafar farzandning onasi, bolalarining tartib – intizomi va o‘z ustida ishlashidan faxrlanishini taʼkidladi.
Ota-onalarning bola tarbiyasiga chin dildan yondashishi o‘z samarasini berganini Samarqandlik Sevinch misolida ko‘rishimiz mumkin. Usmonovlar oilasida tashkil qilingan oilaviy bolalar uyida Sevinchdan tashqari yana 6 nafar qizaloqlar tarbiyalanishadi. Iroda Baxramovna va Jamoliddin Kamolitdinovich, boshqa oilalar kabi ko‘p farzand va katta oilani orzu qilishgan. Lekin taqdir taqozosi bilan ular birgina o‘g‘il farzand ko‘rishgan. Shu sababdan 1-son Mehribonlik uyida ishlovchi Iroda Baxramovna turmush o‘rtog‘iga bola asrab olish taklifini berganda turmush o‘rtog‘i ham uni qo‘llab quvvatlagan.
Bu yil Usmonovlar oilasida katta bayram nishonlandi: ularning to‘ng‘ich qizi Sevinch Samarqand Davlat tibbiyot universitetiga talabalikka qabul qilindi.
Milliy gvardiya Markaziy devon vakillari ham Sevinchni tabriklab, aʼlo baholarga o‘qishini tilashdi. Bundan tashqari ishchi guruh endilikda Sevinch yashaydigan talabalar turar joyida barcha yashash sharoitlari mavjudligiga ishonch hosil qilish uchun ko‘zdan kechirishdi. Shuningdek taʼlim muassasasi rahbarlari bilan o‘zaro aloqada bo‘lish uchun kelishib olindi.

Семейные дома – в центре внимания Национальной гвардии
Как сообщалось ранее, рабочая группа из числа ответственных военнослужащих Центрального аппарата Национальной гвардии находится в служебной командировке, где изучает обстановку в семейных домах, а также условия проживания бывших воспитанников в общежитиях при высших и профессиональных образовательных учреждениях.
К визиту гвардейцев дети Халиковой Мухаббат Шадиевны, проживающие в г. Термезе, испекли торт. Таким образом девочки хотели, во-первых, продемонстрировать кулинарные способности, а во-вторых, поблагодарить гвардию за заботу и поддержку, которую они всегда ощущают.
В этом доме царит атмосфера теплоты и искренней заботы друг о друге. По признанию девочек и Сардора, для которых дом Халиковой стал родным, все начинается с мамы. Вообще, мамой Мухаббат Шадиевну ребята звали уже давно – еще тогда, когда они были воспитанниками термезского Дома «Мехрибонлик» № 12, а она работала тут воспитателем. Так что период адаптации в семейном доме, основанном Халиковой, у Сардора, Мадины и двух Севинч прошел более чем гладко. За преданность детям и хорошее их воспитание М. Халикова была награждена нагрудным знаком и почетной грамотой. Сама же мама четверых ребят считает, что награды она разделяет с детьми. «Мне повезло с ребятами, - говорит основательница семейного дома. – Они умны, воспитаны и четко понимают, что все, что от них требуется – хорошая учеба, аккуратность, дисциплина, саморазвитие нужны только им самим».
Примером того, что старания родителей, вкладывающих душу в воспитание детей, приносят плоды, может служить история Севинч из Самарканда. В семейном доме, созданным супругами Усмановыми, воспитываются помимо Севинч еще шестеро девочек. Ирода Бахрамовна и Жамолиддин Камолиддинович, как и многие супруги, мечтали о детях, большой семье. Но так вышло, что у них родился один сын. Поэтому, когда Ирода Бахрамовна, работавшая воспитателем в Доме «Мехрибонлик» № 1, предложила мужу подарить воспитанникам теплоту родительского дома, возражений не было.
В этом году семья дружно отпраздновала знаменательное событие: их дочь Севинч поступила в Самаркандский государственный медицинский университет.
Представителей Центрального аппарата Национальной гвардии тоже поздравили Севинч и пожелали отличной учебы. Кроме того, рабочая группа побывала в общежитии при университете, где будет жить Севинч, чтобы убедиться в том, что здесь созданы все условия для проживания и учебы студентки.