Milliy gvardiya Markaziy devonining masʼul harbiy xizmatchilari Farg‘ona viloyatiga xizmat safari davomida oilaviy bolalar uylaridagi yashash sharoiti bilan tanishib chiqishdi. Masʼullar Qo‘shtepa tumanidagi Aminovlar, Toshloq tumanidagi Karimqulovlar, Farg‘ona tumanidagi Ro‘ziboyevlar hamda Farg‘ona shahridagi Raxmonovlar oilasiga tashrif buyurishdi.
Bolalar bilan suhbat ularning yashash sharoiti, taʼlim-tarbiyasi, qaysi sport to‘garaklariga qatnashishlari haqida maʼlumot berdi. Shuningdek, bolalar va oila aʼzolari orasidagi munosabatga hamda maktabdagi munosabatlarga alohida eʼtibor qaratildi. Bolalarning yashashi, taʼlim olishi hamda qo‘shimcha mashg‘ulotlar bilan shug‘ullanishi uchun yaratilgan sharoitlar ko‘zdan kechirildi.
Shuningdek, ota-onalar bilan ham do‘stona suhbat qilindi. Ularga yuridik masalalarda tavsiya va maslahatlar berildi hamda qanday qilib katta sinfda o‘qiydigan bolalarni mustaqil va o‘z hatti-harakatlariga javob beradigan qilib tarbiyalash kerakligi haqida kerakli tavsiyalar berildi. Bundan tashqari, ota-onalar o‘smirlarni kasbga yo‘naltirish hamda bolalarning isteʼdod va qobiliyatlarini aniqlashda yordam berish masalalarida ko‘mak berishlarini so‘rashdi.
Tashrif davomida Milliy gvardiya vakillari bolalar va ota-onalarning boshqa savollariga ham javob berishdi, shuningdek, ota-onalar tomonidan taʼkidlab o‘tilgan dolzarb muammolarni nazoratga olishdi.

Семейные дома Ферганской области навестили представители Центрального аппарата Национальной гвардии
Рабочая группа из числа ответственных военнослужащих Центрального аппарата Национальной гвардии в ходе рабочей командировки в Ферганскую область изучила условия проживания детей в семейных домах. В эти дни рабочая группа посетила семьи Аминовых в Куштепинском районе, Каримкуловых в Ташлакском районе, Рузибоевых в Ферганском районе и Рахмоновых, проживающих в г. Фергане.
Беседы с детьми, как индивидуальные, так и групповые, позволили сделать вывод о том, как живут дети, как учатся, какие кружки и спортивные секции посещают. Особое внимание обращалось на взаимоотношения между детьми и другими членами семьи, окружающими, на то, какая обстановка царит в семьях и школе. Изучались условия, в которых проживают дети, проверялось, есть ли у них возможность полноценно готовиться к урокам, заниматься дополнительно.
Беседы проводились также с родителями семейных домов. Мамы и папы получили советы и консультации юридического характера, поделились мнениями о том, как развить в детях старшего школьного возраста самостоятельность и ответственность за поступки. Кроме того, родители просили оказать содействие в профориентации подростков и помочь детям определить таланты и способности.
В ходе визита представители Национальной гвардии отвечали на другие вопросы детей и родителей, а также брали на контроль решение текущих проблем, о которых сообщали родители.