Tutingan ota-onalarni tayyorlash bo‘yicha maxsus o‘quv kurslarga start berildi
Joriy yilning 4 avgust kuni davlatimiz rahbari tomonidan qabul qilingan “Oilaviy bolalar uylari faoliyatini takomillashtirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarorda belgilangan vazifalarni amalga oshirish maqsadida Xalq taʼlimi vazirligi bilan hamkorlikda O‘zbekiston Jamoat xavfsizligi universiteti professor-o‘qituvchilari tomonidan o‘quv dasturi ishlab chiqildi. Bugun mazkur o‘quv dasturiga asosan tutingan ota-onalarni tayyorlash va qayta tayyorlash bo‘yicha maxsus o‘quv kurslariga start berildi.
Mazkur o‘quv kurslari 72 soatga mo‘ljallangan bo‘lib, ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni oilalarga joylashtirish hamda oilaviy bolalar uylarini ijtimoiy, psixologik hamda pedagogik kuzatib borish uchun imkoniyat yaratadi. Chunki kurslar yordamida tutingan ota-onalar malakali ijtimoiy soha mutaxassislari bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqa o‘rnatib, bolani oilaga qabul qilish jarayonidan tortib, oila aʼzolari hamda oilaning yangi aʼzolarining bir-birlariga bo‘lgan munosabatlari, yangi ijtimoiy hayotga moslashib, oilada ruhiy sog‘lom muhitni yaratish kabi masalalarda o‘z bilim, ko‘nikma va malakalarini egallash imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Shuningdek, o‘quv dasturi bo‘yicha tinglovchilar oldiga qo‘yilgan talablardan biri yetim va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlanishi bo‘yicha davlat siyosati, uning meʼyoriy-huquqiy asoslari, adaptatsiyaning barcha shakllari, muloqot turlari va uning ijtimoiy psixologiyasi, bolaning oila va jamiyatda ijtimoiylashuvi jarayoni haqida aniq bilim va tasavvurga ega bo‘lishlaridir.

Стартовали курсы для приемных родителей
Курсы приемных родителей стартовали сегодня в Ташкенте. Слушателями курсов стали наши сограждане, которые приняли в свою семью детей из учебно-воспитательных учреждений и создали детский дом семейного типа или планируют взять ребенка под опеку, патронаж или оформить попечительство.
Старт курсов психолого-педагогической и правовой подготовки для первого потока слушателей – приемных родителей из Ташкента и Ташкентской области дал начальник Управления по работе с детскими учреждениями «Мехрибонлик» Национальной гвардии полковник Алишер Пирматов. Первую лекцию прочла начальник кафедры военно-патриотического воспитания и социальной работы с молодежью Университета общественной безопасности, доктор педагогических наук, профессор подполковник Шахноза Акрамова.
Как определено в Постановлении Президента от 4 августа 2022 г. «О дополнительных мерах по совершенствованию деятельности детских домов семейного типа», за время обучения ведущие специалисты в области педагогики, детской психологии и юристы прочтут курс лекций по правам ребенка, обязанностям усыновителей, попечителей и опекунов. Приемным родителям разъяснят, какие льготы и преференции предусмотрены государством для семейных детских домов, детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей. В интерактивной форме, в формате практических семинаров-тренингов приемных родителей обучат методике, которая облегчит процесс адаптации детей и родителей к новым условиям и поможет установить доверительные отношения с детьми. Значительная часть времени из 72-х часовой программы курсов отведена для психологических тренингов, на которых приемные родители узнают о типичных родительских ошибках, научатся психологическим приемам разрешения конфликтных ситуаций.
Курсы приемных родителей позволят осознать слушателям, насколько искренни они в желании принять в свою семью детей из учебно-воспитательных учреждений, какие мотивы на самом деле ими движут, адекватно оценить силы и ресурсы, взвесить риски и трудности и получить необходимые сведения о воспитании приемных детей.