Sirdaryo viloyatida tutingan ota-onalarni tayyorlash o‘quv kurslarida o‘qish istagini bildirgan nomzodlar bilan mashg‘ulotlar yakunlandi. Mashg‘ulotlar joriy yilning 20-31 avgust kunlari Milliy gvardiyaning Sirdaryo viloyati bo‘yicha boshqarmasi bazasida bo‘lib o‘tdi. Kursni O‘zbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universitetining “Harbiy-vatanparvarlik, maʼnaviy-maʼrifiy tarbiya va yoshlar bilan ijtimoiy ishlash” kafedrasi professor-o‘qituvchilari olib bordilar.
O‘quv kursi boshlanishidan avval nomzodlarning emotsional va ruhiy barqarorlik darajasini aniqlashga qaratilgan psixologik tashxislash ishlari amalga oshirildi. Tashxislash ishlari natijalariga ko‘ra, farzand asrab oluvchilarga malaka oshirish kursida o‘qish imkoniyati berildi.
Mazkur kurslar yordamida tutingan ota-onalar malakali mutaxassis, ijtimoiy soha mutaxassislari bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqa o‘rnatib, bolani oilaga qabul qilish jarayonidan tortib, to oila aʼzolarining hamda oilaning yangi aʼzosining bir-birlariga, yangi munosabatlarga, yangi ijtimoiy hayotga moslashib, oilada ruhiy sog‘lom muhitni yaratish kabi masalalarda o‘z bilim, ko‘nikma va malakalarini egallash imkoniyatiga ega bo‘ldilar. Bundan tashqari, ota-onalarga farzandlarining iqtidori va ijodiy qobiliyatlarini aniqlash va yuzaga chiqarish usullari o‘rgatildi.
Kurs yakunida nomzodlar ikki bosqichli imtihon topshirishdi. Birinchi bosqichda tinglovichlar tugallangan kurs bo‘yicha savollarni o‘z ichiga olgan test sinovlarini topshirdilar. Test sinovlaridan muvaffaqiyatli o‘tib, 2-bosqichda bolaning huquqiy, psixologik va ijtimoiy himoyasi masalalari bo‘yicha suhbat o‘tkazildi.

В Сырдарьинской области завершились курсы повышения квалификации для приемных и заменяющих родителей
3.9.2024 1891
В Сырдарьинской области завершились занятия с кандидатами, изъявившими желание пройти курсы повышения квалификации для приемных родителей. Занятия проходили в период с 20 по 31 августа на базе Управления Национальной гвардии по Сырдарьинской области. Курс вели профессора и преподаватели кафедры «Военно-патриотизма, духовно-просветительского воспитания и социальной работы с молодежью» Университета общественной безопасности Республики Узбекистан.
Перед началом курса обучения была проведена психолого-диагностическая работа, направленная на определение уровня эмоционально-психической устойчивости кандидатов. По результатам данных диагностических исследований, приемные родители были допущены к обучению на курсах повышения квалификации.
Курсы позволили родителям установить прямой контакт с квалифицированными специалистами, социальными экспертами и получить знания и навыки методики воспитания детей, начиная от процесса принятия ребенка в семью, до адаптации членов семьи и нового члена семьи друг к другу, к новым отношениям, к новой социальной жизни и созданию психологически здоровой среды в семье. Кроме того, родителей обучали методам выявления и раскрытия талантов в детях, творческих способностей.
По окончании курса кандидаты сдавали двухэтапный экзамен. На первом этапе слушатели сдавали тесты, включавшие в себя вопросы по пройденному курсу. После успешного прохождения тестов, на 2 этапе, проводилось собеседование по вопросам правовой, психологической и социальной защиты ребенка.