Fargʻona viloyatida uy-joyga muhtoj boʻlgan mehribonlik uylarining 15 nafar sobiq bitiruvchilariga xonadon kalitlari topshirildi
19.10.2023 2658
Uy-joyga muhtoj taʼlim-tarbiya muassasasi sobiq tarbiyalanuvchilarining xonadon bilan taʼminlangani to‘g‘risida Mehribonlik.uz saytida maʼlum qilib borilmoqda. Yaqinda 4 nafar 30 yoshga to‘lmagan yoshlarga shaxsiy uy-joy kalitlari topshirildi.
Eslatib o‘tamiz, davlatimiz rahbari 2022 yil dekabr oyida Toshkent shahar Uchtepa tumaniga tashrifidan so‘ng o‘tkazgan yig‘ilishida qiziqish bildirgan vazirliklar va bo‘linmalar oldiga 30 yoshga to‘lmagan barcha mehribonlik uyi sobiq tarbiyalanuvchilarining yashash sharoitini o‘rganish, uy-joy olmaganlarni uy-joy bilan taʼminlash vazifasini qo‘ygan edi. Ushbu topshiriq yig‘ilish bayonnomasining 25 bandida belgilangan. Prezidentning mazkur topshirig‘ini bajarish maqsadida Milliy gvardiya harbiy xizmatchilari va xodimlari hamda hokimlik vakillari mehribonlik uyi sobiq tarbiyalanuvchilarining uy-joy masalalarini astoydil o‘rganishdi. Natijada faqat Farg‘ona viloyatida 37 nafar yigit va qizlardan 15 nafari uy-joy egalariga aylandi.
Baxtlilar qatorida Farg‘ona davlat universitetining 2-bosqich talabasi, ota-onasi vafotidan so‘ng, buvisi qo‘lida tarbiyalangan Marg‘ilonlik Zikriyo Muxtorov, bobosi qo‘lida tarbiyalangan, hozirda Farg‘ona universitetida tahsil olayotgan Shukrullo Rahmonov, shuningdek, erta ota-onasiz qolib, vasiylik ostida o‘sgan Milana Abilova va Anita Avdoninalar ham bor.
Mazkur 4 nafar tarbiyalanuvchining barchasi yashash uchun barcha buyumlar: mebel, maishiy texnika hamda idishlar bilan taʼminlangan xonadon egasiga aylanganidan juda baxtiyor.
- Qanday baxtiyor ekanimni so‘z bilan taʼriflab bo‘lmaydi. Endi mening qachondir farzandlarim ham yashaydigan shaxsiy uyim bor. Shuning uchun, birinchi navbatda farzandlarimga Vatanni hurmat qilish, jamiyat va davlatning insonlarga ko‘rsatadigan g‘amxo‘rligini qadrlash hamda yurt ravnaqi uchun yashash va mehnat qilishni o‘rgataman, - deydi Shukrullo Raxmonov.

В Ферганской области 15 бывшим выпускникам домов «Мехрибонлик», нуждающимся в жилье, вручили ключи от квартир
19.10.2023 2657
О счастливых новоселах из числа бывших воспитанников учебно-воспитательных учреждений, остро нуждавшихся в жилье, периодически рассказывается на сайте Mehribonlik.uz. Недавно еще четверо молодых людей в возрасте до 30 лет получили ключи от собственных квартир.
Напомним, что глава государства в декабре 2022 года на совещании, состоявшемся после посещения Учтепинского района города Ташкента, поставил перед заинтересованными министерствами и ведомствами задачу: срочно изучить жилищные условия всех бывших выпускников домов «Мехрибонлик» в возрасте до 30 лет и принять меры для улучшения имеющихся жилищных условий или же обеспечения жильем тех, кто не получил от государства положенную квартиру. Данное поручение было закреплено в пункте 25 протокола совещания. Во исполнение поручения Президента военнослужащие и сотрудники Управления Национальной гвардии, а также представители органов хокимията кропотливо изучали жилищный вопрос бывших воспитанников домов «Мехрибонлик». В итоге в одной только Ферганской области из 37 юношей и девушек упомянутой категории 15 уже справили новоселье.
В числе счастливчиков – студент 2-го курса Ферганского государственного университета Зикриё Мухторов из г. Маргилана, которого после смерти родителей воспитывала бабушка, Шукрулло Рахмонов, воспитанный дедушкой и тоже ныне обучающийся в Ферганском университете, а также Милана Абилова и Анита Авдонина, которые тоже рано остались без родителей и росли под опекой.
Все четверо безмерно счастливы оттого, что стали обладателями собственных квартир, где к тому же имеется все необходимое для жизни: мебель, бытовая техника, посуда и даже текстиль для декора дома.
– Не передать словами, как я счастлив, - говорит Шукрулло Рахмонов. – У меня теперь есть собственное жилье, куда я возвращаюсь после учебы, где будут когда-нибудь расти и мои дети. И первое, чему научу своих детей, это уважать и любить Родину, ценить заботу общества, государства о человеке и самому жить и работать во имя процветания страны.