Milliy gvardiya xodimlari Toshkent maktablarida o‘quvchilar va ularning ota-onalari bilan profilaktik suhbatlar o‘tkazmoqda
21.9.2024 2083
Poytaxt maktablarida inspektor-psixologlar Milliy gvardiya Toshkent shahri bo‘yicha boshqarmasi hamda Jamoat xavfsizligi universiteti vakillari ichki ishlar organlari xodimlari bilan birgalikda maktab o‘quvchilari va ularning ota-onalari bilan voyaga yetmaganlar o‘rtasida sodir bo‘layotgan huquqbuzarlik va jinoyatlarning oldini olishga qaratilgan profilaktik suhbatlar o‘tkazmoqda. Tadbir qatnashchilarining eʼtibori taʼlim olishning muhimligi, darslarda o‘z vaqtida qatnashish va uyga vazifalarni bajarishga masʼuliyat bilan yondashish kerakligiga qaratildi. Sababsiz dars qoldirayotgan o‘quvchilar ko‘pincha qonunga xilof faoliyatlarda qatnashayotganligiga alohida urg‘u berildi. Shuningdek, maktab o‘quvchilari huquqbuzarlik sodir etishining boshqa sabablari va oqibatlari batafsil tushuntirildi. Bundan tashqari, uchrashuv qatnashchilariga bolalarining o‘tkir tig‘li buyumlar olib yurganligi uchun javobgarlik borligi, maktab o‘quvchisining janjal vaqtida pichoq ishlatish holatlari bo‘lganligi haqida maʼlumot berildi.
Inspektor-psixologlarning o‘smirlar bilan ishonchli munosabatlarni o‘rnatish, bolalarda o‘qishga bo‘lgan qiziqishni qanday uyg‘otish kerakligi bo‘yicha tavsiya va maslahatlari foydali bo‘ldi.

В школах Ташкента сотрудники Национальной гвардии проводят профилактические беседы с детьми и их родителями
21.9.2024 2038
В школах столицы инспекторы-психологи совместно с представителями Управления национальной гвардии по г. Ташкенту, Университета общественной безопасности и сотрудниками органов внутренних дел регулярно проводят с учащимися и их родителями беседы, направленные на профилактику правонарушений и преступлений среди несовершеннолетних. Внимание участников мероприятия заостряют на важности получения образования, посещаемости уроков в школе и ответственного отношения к выполнению домашних заданий. Подчеркивается, что те дети, кто систематически без уважительных причин пропускают занятия, чаще всего оказываются замеченными в противоправной деятельности. Разъясняется, каковы другие причины совершения правонарушений школьниками, и каковы последствия для самих детей и для их родителей. Кроме того, участников встреч информируют об ответственности за ношение детьми колюще-режущих предметов, им рассказывают о тех случаях, когда в ссоре школьник применял нож против сверстника.
Познавательны были выступления инспекторов-психологов, которые делились рекомендациями и советами о том, как выстроить доверительные отношения с подростком, как пробудить в ребенке интерес к учебе.