Fargʻona viloyatida Mehribonlik uyining navbatdagi toʻrt nafar sobiq bitiruvchilariga uy-joy kalitlari topshirildi
12.6.2023 2698
Hasan va Xusan Oxunovlar Fargʻona shahridagi 1-sonli Mehribonlik uyida ulgʻaygan. 2020-yilda 18 yoshga toʻlgan ushbu egizaklarga yashash uchun umuman sharoiti boʻlmagan yotoqxonaning bir xonasi ajratilgan.
Joriy yil boshida Milliy gvardiya va hokimiyat vakillaridan iborat ishchi guruh tomonidan 30 yoshgacha boʻlgan Mehribonlik uyi sobiq bitiruvchilarining turmush sharoitini oʻrganish jarayonida aka-ukalar ham yashash sharoitini yaxshilashga muhtojlar roʻyxatiga kiritildi.
Hamkorlikda amalga oshirilgan ishlar samarasida kuni kecha Fargʻona shahridagi “Yulduz” mahalla fuqarolar yigʻinidan Hasan va Xusanlarga barcha sharoitga ega yangi xonadon kalitlari topshirildi. Aka-uka davlat tomonidan koʻrsatilayotgan bu kabi gʻamxoʻrlikdan mamnun.
Shuningdek, uch nafar farzandning onasi 27 yoshli Nargiza Abdurahmonova ham Qoʻqon shahridagi 12-sonli Mehribonlik uyi 21 yoshli Odarka Ermakova Fargʻona shahridagi 1-sonli Mehribonlik uyi bitiruvchilari hisoblanadi.
Ular yillar davomida ota-ona qaramogʻidan mahrum boʻlgan bolalar qatori uy-joy bilan taʼminlanishlarini kutishgan.
Nargiza 12 yil davomida yotoqxonada yashagan va bu vaqt ichida u turmushga chiqib, uch nafar farzand koʻrgan. Hammomi, hojatxonasi va oshxonasi umumiy boʻlgan, sanitariya-gigiyena talablariga javob bermaydigan yotoqxonaning bir xonasida besh kishi yashashgan.
Milliy gvardiya va hokimiyat vakillari tomonidan oʻrganilib roʻyxatga kiritilgandan soʻng, Nargizada ham umid uchqunlari paydo boʻla boshlagan boʻlsa bugun, Qoʻqon shahridagi “Mustaqillik” MFYda oʻzi va farzandlari uchun barcha sharoit yaratilgan xonadonning baxtli egasiga aylandi.
Odarka Ermakova esa 18 yoshga toʻlgandan soʻng, akasinikida (davlat tomonidan ijtimoiy himoyaga muhtojlar uchun ajratilgan xonadonda ) qoʻnim topgan. Ammo oʻz oilasi va uyi boʻlish orzu istagi bilan oʻtgan yili chet elga pul ishlab topish uchun ketadi biroq, qoʻlida hunari boʻlmagan odamga har joyda qiyinchilik tugʻdiradigan taqdir uni Vataniga qaytishga majbur qiladi.
Kuni kecha qahramonimizga ham Fargʻona shahridagi koʻp qavatli uylarning biridan yangi xonadon kaliti topshirildi. Oʻz xonadoniga qadam qoʻygan Odarkaning xursandchiligini tariflashga til ojiz.

В Ферганской области близнецы Хасан и Хусан и еще две бывшие воспитанницы домов «Мехрибонлик» обеспечены жильем спустя годы после выпуска
12.6.2023 2697
Братья Хасан и Хусан Охуновы выросли в Ферганском Доме «Мехрибонлик» № 1. После выпуска, в 2020 году, братьев поселили в комнате в общежитии, где не было не только нормальной ванной, душевой и туалет, но и отопления.
Рабочая группа в составе представителей Национальной гвардии и органов хокимията в ходе изучения жилищных условий бывших выпускников учебно-воспитательных учреждений в возрасте до 30 лет внесла братьев в список нуждающихся в улучшении жилищных условий.
В итоге на днях Хасану и Хусану были вручены ключи от квартир в махаллинском сходе граждан «Юлдуз» г. Ферганы. В выделенных братьям квартирах есть все условия для нормальной жизни. Более того, в квартирах есть необходимая мебель, посуда, бытовая техника. Братья рады такой заботе со стороны государства.
Мать троих детей 27-летняя Наргиза Абдурахмонова выросла в кокандском Доме «Мехрибонлик» № 12, а 21-летняя Одарка Ермакова воспитывалась в том же Доме «Мехрибонлик» № 1 в Фергане, что и Хусан с Хасаном. Годы после выпуска ожидали молодые женщины квартиры, положенные им, как детям, лишенным родительской опеки.
Наргиза жила в комнате в общежитии 12 лет. За это время она вышла замуж, родила троих детей. И теперь пятеро теснились в комнатке общежития, где ванная, туалет и кухня – общие, санитарно-гигиенические условия не соответствовали нормам.
Сегодня Наргиза – счастливая обладательница квартиры в МСГ «Мустакиллик» в г. Коканде, где есть все условия для нее и ее малышей.
Одарку после выпуска из учебно-воспитательного учреждения приютил брат, которому государством квартира была выделена, как сироте. Но взрослым людям, мечтающим о своих семьях, трудно жить в одной небольшой квартире. В прошлом году девушка выезжала за рубеж, где надеялась заработать на собственное жилье, но, увы, вынуждена была вернуться на родину.
На днях ей вручили ключи от квартиры в г. Фергане. Девушка едва не заплакала от счастья, когда вошла в собственную благоустроенную квартиру, обставленную мебелью и оборудованную необходимой электробытовой техникой.
Одарка – одна из пяти бывших воспитанников учебно-воспитательных учреждений г. Ферганы, которые уже стали счастливыми обладателями собственных квартир. В скором времени справят новоселье и другие бывшие воспитанники в возрасте до 30 лет, которые нуждаются в жилье.