Mehribonlik uyi tarbiyalanuvchilarining Hayvonot bog’ida tashkil etilgan xayriya koʻrgazmasiga tashrifi
7.5.2023 2813
Toshkent hayvonot bog‘i hududida «Uyga yo‘l 2» xayriya ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tmoqda. «Hayot» boshpanasiz hayvonlarni himoya qilish jamiyati NNT, «Mushukkent» loyihasi va Toshkent hayvonot bog‘i tomonidan tashkil etilgan xayriya ko‘rgazmasi 2023-yil 6-7 may kunlari o‘tkazilishi rejalashtirilgan. Mazkur loyihadan ko‘zlangan maqsad shundan iboratki, qarovsiz qolgan yoki ko‘chadan topib olingan kuchuklar va mushuklarga yangi uy, ko‘rgazmada sotilayotgan mahsulotlardan ular uchun oziq ovqat xarid qilishdan iborat. Barcha hayvonlar yuvib taralgan, emlangan va pasportga ega. Yoshlarni hayvonlarga bo‘lgan mehrini oshirish, hayvonot olami bilan oshno bo‘lishga undash maqsadida poytaxtimizdagi 22 va 30-sonli Mehribonlik uyi tarbiyalanuvchilari ham mazkur koʻrgazmaga taklif etildi. Ko‘rgazma davomida ko‘chalarda qarovsiz qolgan va yaxshi parvarish, muolajalar natijasida xastalikdan tuzalgan kuchuk va mushuklarni tomosha qilgan yoshlarning hayvonot olamiga bo‘lgan munosabatlari ijobiy tomonga oʻzgarardi.
Shu bilan birga, bolajonlar uchun turli musiqiy chiqish va raqslar ijro etildi. Interfaol usulda hayvonot olamiga doir savol javoblar bo‘lib o‘tdi. O‘quvchi yoshlar tomonidan chizilgan rasmlar ko‘rgazmasi ham ko‘pchilikda katta taassurot qoldirdi.
Shuningdek, Mehribonlik uyi tarbiyalanuvchilari uchun bog‘da homiylar tomonidan bepul muzqaymoq ham ulashildi. Shu tariqa dam olish kunida o‘g‘il qizlarning bo‘sh vaqtlari mazmunli tashkil etildi.

Воспитанники Домов «Мехрибонлик» посетили выставку, организованную защитниками животных
В Ташкентском зоопарке проходит благотворительная выставка «Дорога домой-2». Благотворительная выставка, организованная общественной организацией защиты бездомных животных «Хаёт», проектом «Мушуккент» и Ташкентским зоопарком проходит два дня – 6 и 7 мая. Цель проекта – призвать людей не покупать собак и кошек, а подарить дом, семью и ласку тем животным, кто обитает на улице. А еще организаторы выставки ставят перед собой очень важную задачу: воспитать детей, да и взрослых тоже, милосердными, гуманными, добрыми.
Все животные вымыты, вычесаны, привиты и имеют паспорт. В целях повышения любви молодежи к животным, побуждения их к знакомству с животным миром на данную выставку были приглашены воспитанники ташкентских Домов «Мехрибонлик» № 22 и № 30. Во время выставки мы увидели щенков и кошек, которых однажды бросили на улице совсем беспомощными. Их спасли волонтеры, вылечили, привили, и теперь найденыши стали настоящими красавцами. А хороший уход и доброе обращение вернули в сердце животного веру в человека.
В рамках мероприятия для детей известные артисты исполнили песни. Все дружно танцевали. Вопросы и ответы о животном мире проходили в интерактивной форме. Большое впечатление на многих произвела и выставка рисунков юных любителей животных. В этот день спонсоры угостили детишек из домов «Мехрибонлик» мороженым. Выходной день ребята провели весело, интересно, с пользой для ума и сердца.