Milliy gvardiya bilan qiziqarli va samarali kun
Milliy gvardiya xodimlari nafaqat bolalar sog‘lomlashtirish oromgohlarida dam olayotgan bolalar xavfsizligini taʼminlamoqda, balki dam olish kunlarida maktab o‘quvchilari yangi bilim va ko‘nikmalarga ega bo‘lishlari, rivojlanishi va sport bilan shug‘ullanishi uchun tadbirlarni tashkil etishda faol ishtirok etishmoqda.
Xususan, Farg‘ona viloyati Milliy gvardiya va “Qo‘riqlash” boshqarmalari xodimlari muntazam ravishda viloyat hududida joylashgan oromgohlarga borib, bolalar uchun harbiy texnika va jihozlar ko‘rgazmasini o‘tkazishmoqda, shu bilan birga gvardiyada xizmat qilish va harbiy taʼlim muassasalari haqida gapirib berishmoqda. O‘g‘il bolalar va qizlar harbiy xizmatga katta qiziqish bildirib, gvardiyachilar qanday sport turlari bilan shug‘ullanishlari haqida so‘rashdi.
Bundan tashqari, gvardiyachilar intellektual musobaqalar, sport musobaqalarini tashkil qilib, o‘smirlar bilan futbol, stol tennisi, shashka va shaxmat o‘ynashdi, kitob o‘qishdi, milliy qahramonlar va taniqli ajdodlar, vatanparvarlik va Vatanga muhabbat haqida suhbatlashishdi. Shuningdek, ular anʼanaviy o‘zbek o‘yinlari haqida gapirishdi, kamondan o‘q otish bo‘yicha mahorat darslarini o‘tkazishdi.
Gvardiyachilar tufayli har kuni oromgohlarda bolalar vaqtlarini qiziqarli va maʼrifiy o‘tkazishmoqda.

Веселый и продуктивный день с Национальной гвардией
Сотрудники Национальной гвардии не только обеспечивают безопасность детей, отдыхающих в детских оздоровительных лагерях, но и активно участвуют в организации мероприятий, чтобы и на каникулах школьники обретали новые знания и навыки, развивались, занимались спортом.
Так, сотрудники управлений Национальной гвардии и «Охрана» Ферганской области регулярно выезжают в лагеря, расположенные на территории области, и проводят для ребята выставку военной техники и снаряжения, рассказывают о службе в гвардии, о военных образовательных учреждениях. И мальчишки, и девчонки живо интересуются военной службой, расспрашивают о том, какими видами спорта занимаются гвардейцы.
Кроме того, гвардейцы организовывают интеллектуальные конкурсы, спортивные состязания, играют с подростками в футбол, настольный теннис, шашки и шахматы, читают книги, беседуют о национальных героях и выдающихся предках, о патриотизме и любви к Родие. А еще рассказывают о традиционных узбекских играх, проводят мастер-классы по стрельбе из лука.