Qoraqalpog‘istonda Senat ishchi guruhi tomonidan Oilaviy bolalar uylarini o‘rganish yakunlandi
Oliy Majlis Senatining Fan, taʼlim va sogʻliqni saqlash masalalari qoʻmitasi raisi O.Iminov rahbarligidagi ishchi guruh tomonidan 15-maydan 17-mayga qadar uch kun davomida Qoraqalpog'iston Respublikasida tashkil etilgan Oilaviy bolalar uylari faoliyatini oʻrganildi.
Tadbir davomida ishchi guruh a’zolari xonadonlarga tashrif buyurib, bolalarning yashash sharoiti, o‘qishi jarayoni, do`stlari bilan munosabatlarini o‘rganishdi.
Bolalar va ota-onalar bilan yakka hamda guruh tartibda suhbatlar o'tkazilib, oilalardagi axloqiy-psixologik muhit haqida xulosalar chiqarildi. Shuningdek, senatorlar o`g`il-qizlar tahsil olayotgan maktablarda bo‘lib, o‘qituvchilar bilan ham suhbatlar tashkil etildi.
Tashrif yakunida ota-onalarga farzandlar bilan bog`liq muammolar va ta’lim-tarbiya bo‘yicha tavsiya hamda maslahatlar berildi.

В Каракалпакстане рабочая группа Сената завершила изучение семейных домов
В течение трех дней, с 15 по 17 мая рабочая группа Сената Олий Мажлиса под руководством председателя Комитета по вопросам науки, образования и здравоохранения О. Иминова изучала деятельность семейных домов, созданных в Республике Каракалпакстан.
В ходе работы члены рабочей группы посещали семейные дома, изучали условия, созданные для проживания, учебы и воспитания детей. Проводились беседы, как индивидуально с детьми и родителями, так и групповые, по итогам которых делались выводы о морально-психологическом климате в семьях. Кроме того, сенаторы посещали школы, где учатся дети из семейных домов, где из бесед с учителями выяснялось, как учатся дети, как общаются со сверстниками.
По итогам встреч родителям семейных домов давались рекомендации и консультации по воспитанию и обучению детей.