Milliy gvardiya Ma’naviyat va ma’rifat markazida Bolalar psixologiyasi markazi tomonidan 22-sonli “Mehribonlik” uyi tarbiyalanuvchilari uchun “Kelajakka sayohat: kasb-hunarlar yarmarkasi” nomli bayramona tadbir tashkil etildi
26.12.2024 2234
An’anaga ko‘ra, Yangi yil bayrami arafasida Bolalar psixologiyasi markazi va Milliy gvardiya hamkorligida “ Mehribonlik” uyi tarbiyalanuvchilari uchun qiziqarli tadbir tashkil etildi. Bu safar o`g`il-qizlarga qiziqarli kasblar olamiga sayohat uyushtirildi.
Bolalar psixologiyasi markazi mutaxassislari va ularning ushbu turdagi tadbirni o‘tkazishdagi doimiy yordamchilari – M.V.Lomonosov nomidagi Moskva davlat universitetining Toshkent filiali talabalari bayramni nafaqat qiziqarli, balki foydali o‘tkazishga harakat qilishdi.
Tadbirni Milliy gvardiya harbiy xizmatchilari ochib berdilar, ular qo’l jangi bo’yicha ko‘rgazmali chiqishlarida chaqqonlik, kuchli jismoniy tayyorgarlik va qo‘l jangi mahoratini namoyish etishdi. Shundan so’ng, ishtirokchilar va mehmonlar e’tiboriga “Marvarid” xoreografik studiyasi hamda Milliy gvardiya Ma’naviyat va ma’rifat markazi xonandasi, mashhur “X- Factor” shousining o‘zbek tiliga moslashtirilgan versiyasi g‘olibi Davronbek Abdusalomovlarning musiqiy chiqishlari havola etildi.
Va nihoyat, kelajakka sayohat loyihasiga start berildi. Axir tarbiyalanuvchilarni turli kasblar bilan tanishtirish va, ehtimol, ularni kelajakda o’z kasbini tanlashlariga yo’naltirish tashkilotchilarning ayni maqsadi edi.
Milliy gvardiya Ma’naviyat va ma’rifat markazining yorqin bezatilgan zalida bolalar Milliy gvardiya xodimi, oshpaz, shifokor, qo‘g‘irchoqboz, rassom-dizayner, arxitektor, florist, vizajist, stilist, shuningdek, aktyorlik asoslarini o'rganib, robototexnika sohasida o'z imkoniyatlarini sinab ko'rishdi. O'g'il-qizlar kasbini yaqinda egallagan va uzoq yillik tajribaga ega haqiqiy mutaxassislardan bilim olishdi. Gvardiyachilar bolalarga o‘zini-o’zi himoya qilish usullarini o‘rgatishdi. Poytaxt restoranlaridan birining tajribali oshpazi rahbarligida bolalar bayram dasturxoni uchun gazak, tortlet, to‘g‘ralgan meva va sabzavotlarni chiroyli bezashni ko’rsatib berdi. Amaliyotchi shifokor o'zi tomonidan maxsus ishlab chiqarilgan "uskunalar" yordamida laparoskopiya qanday amalga oshirilishini ko'rsatdi va shu bilan birga yomon odatlar va sog'lom turmush tarziga e'tiborsizlik oqibatlari haqida gapirib berdi. Art-studiyaning rassom-dizayneri guash bilan rasm chizish bo‘yicha mahorat darsini o‘tkazdi. Albatta, rasmlarning mavzusi Yangi yil va u bilan bog'liq belgilar bo’ldi. “Toshkent gullari” do’konining floristlari guldasta yasash qoidalari haqida gapirib berishdi. “Ollee” kosmetika kompaniyasi vakillari bolalarga bayramona bo'yanish va yorqin imidj yaratish san'atini o'rgatishgan bo’lsa, robototexnika to‘garagi o‘qituvchilari esa bolalarga ajoyib sovg‘a bo‘lishi mumkin bo‘lgan mini-ventilyator, stol mayatnik va boshqa oddiy, ammo noodatiy o‘yinchoqlar ko‘rinishida mustaqil ravishda suvenirlar yasashni ko‘rsatishdi. Toshkent arxitektura-qurilish institutining 4-kurs talabasi me’morlik kasbi haqidagi ma’ruzasi bilan bolalarni hayratga soldi, uning  rahbarligida bolalar har xil bino va inshootlarni loyihalashtirdi. S.A. Gerasimov nomidagi Butunrossiya davlat kinematografiya instituti Toshkent shahar filialining 3-kurs talabalari aktyorlik san’ati sirlari bilan o‘rtoqlashdi. O‘zbek milliy qo‘g‘irchoq teatri aktrisasi, Davlat san’at va madaniyat instituti 4-kurs talabasi bilan birgalikda qo‘g‘irchoqlarni boshqarish bo‘yicha mahoratlarini namoyish etib, qo'g'irchoqbozlik tarixi, qo'g'irchoqlarni yaratish jarayonlari, aktyorlar uchun niqoblar yaratish haqida suhbatlashishdi. Darvoqe, institut talabasi 22-sonli Mehribonlik uyining sobiq tarbiyalanuvchisi.
Qiziqarli tadbirlardan so'ng, bolalar Sehrgar bilan uchrashuv, Qorbobo va Qorqizning bayram dasturi, shuningdek, raqs kechasi va, albatta, uzoq kutilgan sovg'alar bilan bo'lishdi.

Центр детской психологии организовал праздничное мероприятие под названием «Путешествие в будущее: Ярмарка вакансий» в Центре духовности и просветительства Национальной гвардии для воспитанников дома «Мехрибонлик» №22.
26.12.2024 2233
По традиции, в канун новогодних праздников Центр детской психологии и Национальная гвардия организовали для ребят из Дома «Мехрибонлик» увлекательное мероприятие. На этот раз воспитанников ждало путешествие в мир интересных профессий.
На этот раз специалисты Центра детской психологии и их постоянные помощники в проведении такого рода мероприятий – студенты Ташкентского филиала Московского государственного университета имени М. В. Ломоносова постарались сделать праздник особенным: не только веселым, но и полезным.
Открыли мероприятие гвардейцы, в показательном выступлении продемонстрировавшие ловкость, силу, отличную физическую подготовку и навыки владения рукопашным боем. Затем для участников и гостей выступили хореографическая студия «Жемчужина» и певец Центра духовности и просветительства Национальной гвардии, победитель узбекской адаптированной версии знаменитого шоу X-Factor Давронбек Абдусаломов.
И вот, наконец, объявлен старт путешествия в будущее – ведь именно в этом заключалась цель организаторов: познакомить воспитанников с разными профессиями, и возможно найти ту самую стезю, которая станет призванием ребят.
В ярко украшенном зале Центра духовности и просветительства Национальной гвардии на импровизированных «станциях» ребята знакомились с работой сотрудника Национальной гвардии, шеф-повара, доктора, кукловода, художника-дизайнера, архитектора, флориста, визажиста, стилиста, а также постигали азы актерского мастерства и пробовали себя в робототехнике. Причем, обучались девочки и мальчики у настоящих специалистов – уже опытных или начинающих. Гвардейцы учили ребят приемам самообороны. Под руководством опытного шеф-повара одного из ресторанов столицы ребята готовили к праздничному столу закуски, тарталетки, нарезки из фруктов и овощей. Практикующий врач на специально изготовленном им самим «оборудовании» показывал, как проводят лапароскопию, а заодно рассказал о последствиях вредных привычек и пренебрежение здоровым образом жизни. Художник-дизайнер из арт-студии провела мастер-класс по рисованию гуашью. Конечно, темой рисунков был новый год и связанные с ним символы и атрибуты. О правилах составления букетов, рассказывали работники известной компании «Toshkent Gullari». Искусству праздничного макияжа и создания яркого образа ребят обучали представители косметической компании “Ollee”. А преподаватели кружка робототехники показали, как самостоятельно изготовить сувениры в виде мини-вентилятора, настольного маятника и прочие незамысловатые, но милые игрушки, которые могут стать отличным подарком друзьям. Студент 4-го курса Ташкентского архитектурно-строительного института увлек ребят рассказом о профессии архитектора, и под его чутким руководством дети сконструировали всевозможные здания и объекты. Студентки 3-го курса Ташкентского филиала Всероссийского государственного института кинематографа поделились секретами актерского мастерства. А актриса Узбекского национального театра кукол в паре со студентом 4-го курса Государственного института искусств и культуры, к слову, бывшим воспитанником Дома «Мехрибонлик» № 22, продемонстрировали навыки управления куклами и рассказали об истории мастерства кукловождения, в процессе создания кукол, создание масок для актеров.
После увлекательных занятий ребят ждали встреча с Фокусником и праздничной программой от Деда Мороза и Снегурочки, а также танцевальная вечеринка и, конечно же долгожданные подарки.