Xotira va qadrlash kuni munosabati bilan 30-Mehribonlik uyi tarbiyalanuvchilari tomonidan tayyorlangan konsert dasturi namoyish etildi.
10.5.2024 2404
Bugun 30-Mehribonlik uyida Xotira va qadrlash kuniga bag‘ishlangan tantanali tadbir bo‘lib o‘tdi, unda Milliy gvardiya qo‘mondoni general-mayor R.Djurayev, Respublika estrada va sirk kolleji direktori o‘rinbosari G.Shuvalova, Bolalar psixologiyasi markazi psixologlari, Milliy gvardiyaning Toshkent shahar boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari, podpolkovnik M.Xo’janazarova, qo‘riqlash boshqarmasi xodimlari ishtirok etishdi.
Bolalar bu kunga puxta tayyorgarlik ko‘rishdi. Ularni xoreograf V.Gordienko, rejissyor F.Usmonxo‘jaeva va uning o‘rinbosari F.Gabbasovalar birgalikda Ikkinchi jahon urushi yillarida yoshlar va bolalar taqdiri haqida hikoya qiluvchi sheʼr va qo‘shiqlar, raqs kompozitsiyalari, teatrlashtirilgan sahnalarni o‘rgatdilar. O‘quvchilar urush paytida xalqlar boshiga tushgan sinovlar, Ikkinchi jahon urushi frontlarida qatnashgan vatandoshlarimizning qahramonliklari, o‘zbek xalqining urushga qo‘shgan hissasi, fashizm ustidan qozonilgan g‘alaba va O‘zbekistonga evakuatsiya qilingan minglab bolalarning o‘zbek oilalari o‘z bag‘riga olgani haqida hikoya qiluvchi hujjatli kinoxronika va badiiy filmlardan parchalar namoyish etildi.
Konsert dasturidan so‘ng Milliy gvardiya qo‘mondoni so‘zga chiqib, bayram bilan barchani tabrikladi. Namoyish etilgan sahna ko‘rinishlari tomoshabinlarning har birining qalbidan joy olganini taʼkidlab, kelgusi yil fashizm ustidan qozonilgan g‘alabaning 80 yilligi nishonlanadigan mixim sanada, tarbiyalanuvchilarga katta sahnada o‘z isteʼdodlarini namoyish etish taklifini berdi.
Tadbir esdalik uchun suratga tushish va kechki choy ustida suhbat bilan yakunlandi, bolalar esa o‘zlarining orzu-istaklari bilan o‘rtoqlashdi.

День памяти и почестей отметили в Доме «Мехрибонлик» № 30 концертной программой, подготовленной воспитанниками
10.5.2024 2405
В Доме «Мехрибонлик» № 30 сегодня состоялось торжественное мероприятие, посвященное Дню памяти и почестей, в котором приняли участие командующий Национальной гвардией генерал-майор Р. Джураев, заместитель директора Республиканского эстрадно-циркового колледжа Г. Шувалова, психологи Центра детской психологии, заместитель начальника Управления Национальной гвардии по г. Ташкенту подполковник М. Хужаназарова, сотрудники Управления «Охрана» столицы.
Дети ответственно готовились к этому дню. Вместе с воспитателями и хореографом В. Гордиенко, директором Ф. Усманхожаевой и ее заместителем Ф. Габбасовой ребята учили стихотворения и песни, танцевальные композиции и театрализованную миниатюру, повествующую о судьбе молодых людей и детей времен Второй мировой войны. Выступления воспитанников сопровождали кадры документальной кинохроники и эпизоды художественных фильмов о войне, об испытаниях, выпавших на долю народов, о героизме наших соотечественников, воевавших на фронтах Второй мировой, о вкладе узбекского народа в победу над фашизмом и о том, как Узбекистан стал родным домом для тысяч эвакуированных, как узбекские семьи приняли сотни тысяч детей.
После концертной программы с поздравлением с Общенародным праздником выступил командующий. Искреннее, душевное исполнение, отметил он, тронуло сердца всех в зале. Он предложил воспитанникам выступить на следующий год, когда будет отмечаться 80-летие со дня победы над фашизмом, в большом зале, чтобы как можно больше зрителей увидели проникновенные выступления юных талантов.
Завершилось мероприятие фотографированием на память и беседой за вечерним чаем, когда в неформальной обстановке дети и гвардейцы могли пообщаться, поделиться новостями и мечтами.