Baxtli bo‘ling, Salimaxon va Jamshidbek!
Joriy yilning 27 iyul kuni poytaxtimizda yana bir yosh oila, Salima Amanova va Jamshidbek Qoraxonovlarning qonuniy nikohiga va ularning cheksiz xursandchiligi guvohi bo‘ldik. Tantanali marosimga yoshlarni tabriklash uchun Salimaning Mehribonlik uyidagi do‘stlari va Milliy gvardiya vakillari tashrif buyurishdi.
Gap shundaki, ota-onasining fojiali vafotidan so‘ng “Mehribonlik” uyiga tushib qolgan qizaloqning taqdiri 2021-yilning avgust oyidan boshlab o‘zgardi, Davlatimiz rahbarining “Yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni tarbiyalashning tubdan yangilangan tizimini joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga asosan Milliy gvardiya xodimlari respublika bo‘ylab ota mehriga muhtoj tarbiyalanuvchilarning qo‘lidan ushlagani kabi Salimaxonning ham o‘ksik qalbidan joy topib uni oila deb atalmish muqaddas ostonaga qadam qo‘yishiga ko‘maklashishdi.
Xususan, Toshkent shahridagi 21 mehribonlik uyida tarbiyachi bo‘lib yillar davomida ishlab kelgan Umida Turdialiyeva, 2021-yilda Milliy gvardiya ko‘magida Salima va yana to‘rt nafar farzandni, o‘z oilasiga qabul qildi. Shundan beri uch yil o‘tdi, Salima oila muhitida mehr va g‘amxo‘rlikda o‘sdi. Mana endi u ham o‘z oilasini yaratib mustaqil hayotga qadam qo‘ydi.
Yoshlar do‘stlar davrasida uchrashishdi. Birinchi kunlardanoq ular o‘rtasida do‘stlik paydo bo‘ldi va har bir uchrashuvda ular qanchalik o‘xshash qarashlar va hatto orzulari borligidan quvonishdi.
Misol uchun, ikkalasi ham oilada er va xotin ishlashi kerak, jamiyatda o‘z o‘rnini topishi kerak deb hisoblaydi. Yigit Toshkent davlat transport universitetining 4-kurs talabasi, yozgi taʼtilda esa mashhur qandolatchilik sexida yarim ish kunida ishlaydi.
Hozir Jamshidbek rafiqasi bilan kirish imtihonlari natijasini intiqlik bilan kutmoqda: qiz onasi Umida Komilovna singari o‘qituvchilik kasbini tanlab, Davlat pedagogika universitetiga kirish imtihonlarini topshirdi.

Будьте счастливы, Салима и Жамшидбек!
Буквально пару дней назад, 27 июля в Ташкенте родилась еще одна молодая семья: будущий педагог Салима Аманова и студент Ташкентского государственного университета транспорта Жамшидбек Кораханов сочетались законными узами брака.
Поздравить молодых пришло много людей – друзья, родственники и представители Национальной гвардии, для которых Салима – не чужой человек. Дело в том, что в судьбе девочки, после трагической гибели родителей оказавшейся в Доме «Мехрибонлик», с августа 2021 года, после издания Президентом Постановления «О мерах по внедрению кардинально обновленной системы воспитания детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей», как и в жизни других воспитанников учебно-воспитательных учреждений, самое деятельное участие принимала Национальная гвардия. В том же, 2021 году Салиму и еще четверых ребят приняла в свою семью воспитатель этого же учреждения Умида Турдиалиева. Три года прошло с тех пор, Салима выросла в любви и заботе, и вот уже сама создала свою семью.
Молодые познакомились в компании общих друзей. С первых дней между ними возникла симпатия, а с каждой встречей с удивлением и радостью обнаруживали, как много у них общих интересов, похожие взгляды и даже мечты.
Например, оба считают, что в семье должны работать и муж, и жена. Парень учится на 4-м курсе, а на летних каникулах подрабатывает в популярной кондитерской. Сейчас Жамшидбек вместе с супругой с нетерпением ждут результатов вступительных экзаменов: девушка выбрала профессию педагога, как ее мама Умида Камиловна, и сдала вступительные экзамены в Государственный педагогический университет.